Didáctica das Ciencias Experimentais

page1_img2

Didáctica das Ciencias Experimentais

O grupo de investigación da área de ciencias experimentais está formado por PDI da área de ciencias do departamento de Didácticas Aplicadas da USC e doutras universidades (UDC, UVigo, UAM), e investigadores/as en formación con bolsas FPU, FPI ou contratos con cargo a proxectos.

Nace inicialmente como un grupo de investigación centrando na análise do discurso, razoamento e argumentación (RODA) na aula de ciencias no ano 1994, que se amplía incorporando a análise doutras prácticas científicas.

As investigacións do grupo sitúanse no marco da aprendizaxe de ciencias mediante prácticas científicas (indagación, modelización e argumentación). Nesta liña, realizáronse no grupo numerosas investigacións vencelladas a diversos proxectos nacionais e internacionais (S-TEAM, Mind the gap, kidsINNscience). Estes proxectos permitiron ampliar o coñecemento sobre o desempeño de prácticas científicas polo alumnado de distintos niveis e deseñar materiais didácticos para a incorporación destas prácticas na aula de ciencias.

Na actualidade, o grupo continúa ampliando as investigacións sobre prácticas científicas, incorporando á análise a compoñente da reflexión explícita sobre as prácticas en distintos contextos de aprendizaxe de temas científicos e socio-científicos. Ademais, avánzase no estudo da transferencia efectiva de prácticas científicas polo profesorado e na identificación e aplicación de criterios para deseñar materiais e recursos que logren promover estas.

Das investigacións realizadas dentro do grupo derivan numerosas publicacións internacionais e nacionais de impacto, que poden ser consultadas nos currículos vitaes da web RODA.

Grupo

page1_img2

Ageitos Prego, Noa
noa.ageitos@usc.es

+

page1_img2

Álvarez Pérez, Victor Manuel
victorm.alvarez@usc.es

page1_img2

Aznar Cuadrado, Virginia
virginia.aznar@usc.es
CV

+

page1_img2

Blanco Anaya, Paloma
paloma.blanco@usc.es
CV

+

page1_img2

Brocos Mosquera, Pablo
pablo.brocos@usc.es
CV

+

page1_img2

Cid Manzano, Ramón
ramon.cid@usc.es
CV

+

page1_img2

Crujeiras Pérez, Beatriz
beatriz.crujeiras@usc.es
CV

+

page1_img2

Domínguez Castiñeiras, José Manuel
josemanuel.dominguez@usc.es
CV

+

page1_img2

Fernández Monteira, Sabela
sabela.fernandez.monteira@usc.es
CV

+

page1_img2

Gallástegui Otero, Juan Ramón
juanramon.gallastegui@usc.es
CV

+

page1_img2

García-Rodeja Gayoso, Isabel
isabel.garcia-rodeja@usc.es
CV

+

page1_img2

Gómez Prado, Borja
borja.gomez.prado@usc.es
CV

+

page1_img2

Jiménez Aleixandre, María Pilar
marilarj.aleixandre@usc.es
CV

+

page1_img2

Mosquera Bargiela, Inés
ines.mosquera@usc.es

+

page1_img2

Puig Mauriz, Blanca
blanca.puig@usc.es
CV

+

page1_img2

Sesto Varela, Vanessa
vanessa.sesto@usc.es
CV

+

page1_img2

Varela Camiño, María Peregrina

Este sitio web utiliza cookies para que usted tenga la mejor experiencia de usuario. Si continúa navegando está dando su consentimiento para la aceptación de las mencionadas cookies y la aceptación de nuestra política de cookies, pinche el enlace para mayor información.plugin cookies

ACEPTAR
Aviso de cookies